The Definitive Guide to leczenie jaskry warszawa
The Definitive Guide to leczenie jaskry warszawa
Blog Article
Badanie pola widzenia jest jednym z kluczowych take a look atów przeprowadzanych w ramach diagnostyki jaskry. Badanie ułatwia wykrycie wczesnych, często bezobjawowych zmian chorobowych oraz potwierdza istnienie zmian bardziej zaawansowanych.
Opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu. Po niej wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne. Należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu.
W pierwszej kolejności badamy prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego. Wynika to z faktu, że jaskra objawia się zbyt wysokim ciśnieniem w oku, które stopniowo niszczy wspomniany nerw, prowadząc do licznych troubleów ze wzrokiem.
Badanie jest stosowane w diagnostyce jaskry, umożliwia wykrycie zaniku warstwy włókien nerwowych na wczesnym etapie choroby – przed pojawieniem się ubytków w polu widzenia.
Kiedy potrzebna jest operacja? Na decyzje o operacji jaskry powinniśmy zdobyć się wtedy, kiedy chore oczy źle reagują na terapię farmakologiczną albo kiedy z różnych powodów leczenie kroplami jest niemożliwe.
Niezależnie od tego, czy ciśnienie wewnątrzgałkowe jest wysokie, czy normalne, leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dlatego, ciśnienia wewnątrzgałkowego stanowi ważny parametr diagnostyczno-terapeutyczny i pozwala monitorować stan jaskry.
Warto zauważyć, że: Badania laboratoryjne na małpach wykazały, że soczewki zawierające substancję leczniczą - latanoprost - mogą skutecznie obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Trabekuloplastyka - ma na celu rozszerzenie i udrożnienie kanałów odpływowych, przez które ciecz wodnista może swobodnie odpływać z gałki ocznej, obniżając w 10 sposób ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Irydektomia laserowa: przy pomocy bardzo precyzyjnego lasera robi się minimalny otwór w tęczówce. 10 otworek usprawnia wymianę cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej.
Im wcześniej jaskra zostanie rozpoznana, tym większa jest szansa, że włączone leczenie ograniczy chorobę i zachowa wzrok na całe życie.
leczenie laserowe – przy szerokim kącie przesączania udrażnia siateczkę beleczkowania lub zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej, natomiast przy wąskim kącie przesączania poprawia przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej części oka poprzez wytworzenie otworków (irydotomii) w tęczówce.
Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób leczenie jaskry warszawa z prawidłowym ciśnieniem w oku.
Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.
Przed procedurą lekarz mierzy pacjentowi ciśnienie wewnątrzgałkowe, znieczula powierzchnię oka kroplami, a następnie zakłada na oko specjalną soczewkę nagałkową, powiększającą laserowany obszar.